Kamieniarstwo

FAQ

Tutaj znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu.

Granit to często spotykana, lita, skała magmowo-głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczną.
Granit przybiera różne barwy, takie jak: szara, białoróżowa, zielona, czerwona, czarna i inne. Ze względu na łatwość otrzymania dużych bloków, cięcia i polerowania oraz bogatą i piękną kolorystykę, używany jest w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny. Wypolerowany kamień pozostaje piękny nawet przy wieloletnim intensywnym użytkowaniu, co sprawia, ze granit jest idealnym materiałem na posadzki, blaty, kuchenne, meble ogrodowe i wiele innych.

Marmur to skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu.
Od starożytności stosowany jest jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny.
Marmury wyróżniają się przepiękną gamą kolorów, od całkowicie białych poprzez zielone, niebieskie aż do bardzo ciemnych.
Ich wadą jest natomiast nieduża odporność na ścieranie.

Tak, jednak należy pamiętać że kamień jest materiałem ciężkim i w związku z tym ,do położenia blatów trzeba zorganizować trzech lub czterech pomocników. Bardzo ważną rzeczą są też dokładne pomiary i montaż. Trzeba uważać aby blaty nie pękły przy montażu. Można również zlecić pomiary i montaż naszej firmie, gdzie unikniesz błędów pomiarowo-montażowych.

Nasz wybór odzwierciedla zainteresowanie na rynku. Nasza firma współpracuje z lokalnymi jak i zagranicznymi dostawcami kamienia. Staramy się wyszukiwać atrakcyjne materiały w korzystnej cenie. Jeżeli jednak jesteś zainteresowany kamieniem, którego nie ma w Naszej ofercie – wystarczy zapytać a poszukamy dla Ciebie wymarzony kamień.

Próbki widoczne na stronie są jako cyfrowe obrazy. Pomimo tego, że staramy się, aby jak najlepiej odzwierciedlały rzeczywisty wygląd materiału, to zdjęcia nigdy nie uchwycą dokładnej natury kamienia. Różnica w kolorze, granulacji czy wielkości ziaren daje naturalnemu kamieniowi ten wyjątkowy niepowtarzalny charakter i może się różnić odcieniami oraz intensywnością kolorów.

Zarówno marmur jak i granit można zarysować. Marmur jest materiałem miękkim i łatwiej może dochodzić do zarysowania, natomiast granit jest ciężko zarysować trzeba by użyć tępego narzędzia zrobić to specjalnie.

Tak! tylko tłuszczem, tuszem itp. Należy jednak pamiętać o impregnacji blatu profesjonalnymi środkami.

Jeżeli nie mamy specjalistycznych środków, to do zmywania powierzchni granitowych używamy czystej wody. W przypadku marmuru tylko czystej wody.

Błędem jest mycie wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub innymi środkami higieny sanitarnej.

Jeśli posiadamy elementy z kamienia narażone na poplamienie należy je zaimpregnować odpowiednimi środkami do kamienia takich firm jak np. Lithofin, Akemi.
Tego typu środki można zakupić również w naszej firmie.

To zależy od intensywności używania, inna jest odpowiedź dla kabiny prysznicowej czy ladzie przy zlewie, a inna dla płytek czy okładziny kominkowej. Bezpiecznym uproszczeniem jest przyjęcie, że raz na rok. Na szczęście to prosta czynność polegającą na nałożeniu specjalnego środka na materiał dwu krotne i po odczekaniu kilkunastu minut pozostały nadmiar usunąć miękką szmatką lub froterką.

W przypadku zabrudzenia tłuszczem, bądź tuszem należy niezwłocznie zmyć plamę zanim kamień wchłonie brud do środka. Kamień nie zaimpregnowany ma właściwości higroskopijne.
Jeśli mimo wszystko dopuścimy do powstania głębokich plam możemy je wywabić specjalnymi środkami. Nie ma jednak stu procentowej gwarancji że uda się takie zabrudzenia usunąć całkowicie. Jednak jest to proces złożony i kosztowny.

Wystarczy wysłać szkic na nasz adres e-mail czy fax i w ciągu 2 dni otrzymasz wycenę. To nie są finalne wymiary, więc nie trzeba się martwić dużą dokładnością na tym etapie. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt.

Zdecydowanie najlepszym kamieniem na blaty kuchenne jest granit. Często stosowany jest także konglomerat kwarcowy występujący również w jasnych kolorach gdzie wspaniale zastępuje korian. Kwarco-granit znany jako Silestone tak jak granit nie daje się rysować nawet przy dużym nacisku i ostrym narzędziu. Również można zastosować różne wykończenia powierzchni blatów m.in. szczotkowane, matowe, polerowane, antico.

Każdy kamień bez impregnacji zachowuje się jak niemalowane drewno – chłonie płyny i kolory w nich zawarte. Impregnacja to nie tylko zabezpieczenie powierzchni lecz przede wszystkim zamknięcie porów w środku kamienia naturalnego, dzięki czemu uniemożliwiamy jakąkolwiek chłonność. Jeśli blat zostanie należycie zaimpregnowany dobrej klasy impregnatem pozostaje nam tylko pielęgnacja.

Szczególnie w przypadku schodów zewnętrznych wykonywane są one z kamieni o wykończeniu płomieniowanym (wysoka temperatura nagrzewa punktowo kwarc i staje się on ostry). Dzięki tej obróbce powierzchnie schodów są bardzo chropowate. Innym wyjściem jest zastosowanie pasków antypoślizgowych w postaci naklejanej ( guma ), lub w postaci wykonania pasków poprzez nacięcie lub młotkowanie kamienia ) . W przypadku schodów wewnętrznych nie ma potrzeby wykonywania systemu antypoślizgowego ponieważ suchy kamień nie jest bardziej śliski od typowych wykończeń drewna czy płytek.

Jak najbardziej – przede wszystkim granit. To bardzo trwały materiał polecany na zewnątrz
nie ulegający rozkładowi przy działaniu trudnych warunków atmosferycznych. Sugerujemy jednak by miał antypoślizgową powierzchnię, był: piaskowany, płomieniowany lub groszkowany lub posiadał paski antypoślizgowe.

Następne